Sekcje pytań

Menstruační kalhotky LUNA
Jak často se kalhotky LUNA mění? 

Zaleží na síle menstruace a účelu použití. Doporučujeme měnit jednou za 8-12 hodin. Kalhotky mají vysokou savost při zachování své tenkosti. Jsou tak vhodné i na středně silnou menstruaci.


Jsou pro mě menstruační kalhotky LUNA vhodné? 

Ano.

Menstruační kalhotky používají ženy všech věkových kategorií a jsou vhodné pro slabou i silnější menstruaci, případně slabé úniky moči a jiné výtoky. Velmi vhodné jsou pro panny.


Kolik menstruačních kalhotek potřebuji?

Údržba a praní
Mohu na praní menstruačnícch kalhotek v ruce použít mýdlo?

Můžete použít tekutý prací prostředek, popřípadě mýdlo. Nepoužívejte aviváž, která může narušovat funkčnost kalhotek.


Jak se menstruační kalhotky LUNA používají a perou?

1. Kalhotky LUNA rozbalte a vyzkoušejte si je na svoje spodní prádlo, jestli Vám vyhovuje velikost. Po vyprání už kalhotky nelze vyměnit.
Jak postupovat, pokud Vám velikost nevyhovuje.

2. Před prvním použitím kalhotky vyperte v pračce na 40° s ostatním prádlem bez aviváže. Ideálně použijte jemný prací cyklus.

3. Kalhotky doporučujeme sušit volně pověšené. (doba schnutí při pokojové teplotě cca 8 - 10 hodin). V případě potřeby rychlejšího uschnutí sušte nad radiátorem nebo topném žebříku (doba schnutí 2-3 hodiny). NEPOUŽÍVEJTE sušičku na prádlo a kalhotky nepokládejte přímo na radiátor. Vysoké teploty mohou kalhotky znehodnotit, nebo permanentně poškodit.

4. Vyprané a suché kalhotky jsou připravené na použití.

5. Nejpozději po 12 hodinách je vyměňte za čisté kalhotky.

6. Použité kalhotky vyperte v pračce (perte opět na 40° bez aviváže), nebo je můžete přeprat v ruce v případě potřeby s pracím prostředkem bez aviváže.

7. Po uschnutí je můžete opět použít.

8. Životnost kalhotek je minimálně 3 roky při praní (vč. ručního) 2x za cyklus. Při častějším praní se může zkrátit.

Kalhotky je nutné po každém praní přežehlit na syntetický program, a to pouze z vnější strany. Tím se obnoví funkce nepropustné membrány.


Mohu menstruační kalhotky sušit v sušičce? 

Kalhotky v sušičce nesušte. Vysoká teplota sušičky by mohla narušit funkci membrán. Kalhotky doporučujeme sušit volně pověšené. V případě potřeby rychlejšího uschnutí, je můžete umístit nad radiátor. Nepokládejte je přímo na radiátor. Vysoká teplota může kalhotky znehodnotit.


Velikost
Jakou zvolit velikost menstruačních kalhotek LUNA? 

Tabulka velikostí


Životnost
Životnost menstruačních kalhotek LUNA - 3 roky

Všechny části kalhotek byly navrženy tak, aby kalhotky při používání po celý cyklus vydržely 3 roky. A zároveň vypadaly stále dobře a plnili plně svoji funkci.

Chápeme, že je to velká finanční investice a ač je menstruace s kalhotkami mnohem příjemnější, zdravější pro tělo a ekologičtější, tak finanční stránka je stejně tak důležitá.

Každý materiál byl tak opakovaně testován a vybrány pouze ty, které splnili tento požadavek. Například bavlna, viskóza či nyní oblíbený materiál Tencel či Modal jsme vyřadili, protože již po několika vypráních došlo ke změně vlastností a vytvoření žmolků. Tyto materiály jsou sice přírodní, ale nejsou zcela vhodné pro časté namáčení a praní.

Kalhotky LUNA tak vydrží 3 roky, kdy je počítáno s tím, že budou několikrát přeprány v ruce nebo v pračce každý cyklus. Životnost se prodlužuje či naopak zkracuje s počtem praní.

Kalhotky je nutné po každém praní přežehlit na syntetický program, a to pouze z vnější strany. Tím se obnoví funkce nepropustné membrány.


Hygiena
Mohou menstruační kalhotky LUNA zapáchat? 

Menstruační kalhotky nezapáchají a to ani po celodenním nošení.

Proč nezapáchají?

Zápach tvoří bakterie, které se za běžných podmínek rychle v menstruační krvi množí.

U menstruačních kalhotek LUNA je tomu zamezeno:

1) Použitím trvalé antibakteriální úpravy, která většinu bakterií hned zničí.

2) Kombinací moderních materiálu a nanovláken. Kalhotky dýchají, tzn. vhkost odchází a tedy dojde k rychlému vyschnutí zachycené krve. V zaschlé krvi se nemnoží bakterie a nezapáchá.


Jsou kalhotky LUNA hygienické? 

Ano. Jsou vyrobeny pouze ze zdravotně nezávadných materiálů s certifikací OEKO-TEX. Vrchní vrstva obsahuje stříbrné ionty a je antibakteriální

Antibakteriální vrstva je trvalá.


Kde jsou kalíšky a kalhotky vyrobené?

Vrácení / výměna velikosti
Výměna velikosti 

Menstruační kalhotky LUNA zkoušejte vždy na svoje spodní prádlo. Pokud Vám velikost nevyhovuje, napište nám e-mail na info@lunacup.eu nebo on-line chat auveďte:

 • číslo objednávky
 • na jakou velikost požadujete vyměnit
 • případně pokud chcete vrátit peníze

E-mailem vám zašleme instrukce, pro vrácení zboží.
Zboží musí být nenošené, nevyprané, bez skvrn a zápachu

Pro výměnu velikosti, nebo vrácení kalhotek, nás kontaktujte nejpozději do 14 dní od nákupu.


Często zadawane pytania w skrócie
Jak kalíšek sterilizovat? 

Doporučujeme kalíšek sterilizovat buď pomocí sterilizačního sáčku, který je u nás součástí balení, nebo vyvařením ve vodě (max 3 minuty!). Před první sterilizací si přečtěte náš podrobný návod.


Mohu s kalíškem jít na záchod? 

Ano s kalíškem můžeš vykonávat malou i velkou potřebu a nemusíš kalíšek předtím nebo potom vyndávat. 


Má být kalíšek po zavedení uvnitř cítit?

Kalíšek by neměl být uvnitř cítit. Občas o něm můžeš vědět pár minut po zavedení, ale ne dlouhodobě. Pokud ho cítíš uvnitř, nebo dokonce tlačí, zkus ho zavést pod jiným úhlem, nebo jinak hluboko. Pokud to nepomůže, napiš nám na poradnu. 


Jak často se kalíšek vyprazdňuje?

Menstruační kalíšek LUNACUP vydrží obvykle 2-3x déle než tampony. Obecně v silné dny se menstruační kalíšek vyprazďnuje po 3-6 hodinách a ve slabší dny po 8-12 hodinách. 

Kalíšek nenechávej zavedený nikdy déle než 12 hodin i v případě kalíšku LUNACUP evolution, který můžeš vyprázdnit bez vyndání. 


Mohu menstruační kalíšek používat i v noci? 

 

Ano. Na rozdíl od vložky se menstruační kalíšek v průběhu noci nikam nepohne. A na rozdíl od tamponu ti u něj nehrozí syndrom toxického šoku. Při používání menstruačního kalíšku navíc nemusíš spát v době měsíčků v kalhotkách, ale tak, jak jsi zvyklá – třeba nahá.


Jak hluboko se má kalíšek zavést? 

Kalíšek musí být celý uvnitř včetně stopky. Pokud se tam kvůli nižšímu čípku stopka nevejde, je třeba ji zkrátit. U kalíšku LUNACUP evolution stopku nezkracuj, ale zasuň buď do první nebo do druhé polohy. 


Můžu menstruační kalíšek použít při plavání v moři nebo v bazénu? 

 

Ano. S kalíškem můžeš bez jakýchkoliv omezení plavat ve vodě, koupat se, ať už ve vaně, v bazénu či v moři. Navíc zatímco tampon si obvykle musíš vyměnit po každém koupání, kalíšek tě zcela podrží. Před odchodem na pláž či k bazénu jej prostě jen vyprázdníš a pak už se až do svého příchodu zpět o nic nestaráš. Kalíšku je zkrátka jedno, zda zrovna sedíš u televize, nebo se koupeš v moři.


Rozdíl mezi kalíškem LUNACUP a LUNACUP e volution

Kalíšek LUNACUP doporučujeme pro velmi slabou, slabou až střední menstruaci. Můžeš si vybrat ze třech barevných provedení a dvou velikostí.  Kalíšek jsme během let zdokonalili tak, aby se maximálně přizpůsobil ženskému tělu. Má jemnou, plochou a ohebnou stopku, která ti pomůže při manipulaci s kalíškem a můžeš ji v případě potřeby zkrátit. Okraj kalíšku je zesílený, aby dobře těsnil a neprotekl, po obvodu má čtyři dírky, pro lepší rozevření kalíšku a minimální podtlak. Pevnost materiálu je 50 shore. 

Kalíšek LUNACUP evolution je naše novinka, která je na trhu od ledna 2020 a na jejím vývoji jsme aktivně pracovali od roku 2017.

Doporučujeme ho pro silnou až velmi silnou menstruaci. Ve srovnání s kalíškem LUNACUP má kalíšek LUNACUP evolution větší objem. Opět si ho můžeš koupit ve dvou velikostech, ale pouze v jednom barevném provedení (sněhově bílý). Má také anatomický tvar, který se skvěle přizpůsobí ženskému tělu. 

Ve srovnání s kalíškem LUNACUP je trochu pevnější a liší se v provedení stopky. Stopka je dutá a je možné ji zasunout dovnitř - takže se nezkracuje. Výhodou stopky je vypouštěcí mechanismus, který se otevře jen při zmáčknutí na označeném místě a pomocí kterého můžeš upouštět krev během dne a nemusíš kalíšek vyndávat celý.  Kalíšek evolution je potřeba zavést tak, aby šel snadno vypustit, tedy aby tečky, které označují vypouštění byly snadno dostupné. Obsah kalíšku nevyteče okamžitě a je potřeba ho 10 – 20 sekund přidržet. Při jeho použití doporučujeme stopku po upuštění menstruační krve otřít toaletním papírem a zasunou zpět. Pokud máš větší množství sraženiny, upouštěj krev pravidelněji aby se nemohly usadit.  Pokud se vypouštěcí mechanismus ucpe, kalíšek vyjmi a vypláchni běžným způsobem. Kalíšek můžeš, také používat stejně jako standardní kalíšek a vypouštěcí mechanismus je bonusem během silnějších dní, kdy usnadní tvůj cyklus. 

 • Oba kalíšky, je potřeba nejpozději po 12 hodinách vydat a opláchnout ideálně teplou vodou.
 • Sterilizace kalíšku je pro oba typy stejná.
 • Oba kalíšky zasíláme ve sterilizačním sáčku, který můžeš využít ke snadné a rychlé sterilizaci kalíšku pomocí mikrovlnné trouby.
 • Jako bonus k oběma kalíškům od nás dostaneš bavlněný pytlíček, do kterého můžeš kalíšky uložit. 

Klíčová slova: LUNACUP evolution, srovnání kalíšků, typy kalíšků

Jak se dále ptáte: 
Srovnání kalíšků LUNACUP a LUNACUP evolution?
Co je kalíšek evolution?
Co je součástí balení? 

Kalíšek protéká

Kalíšek může protéct, pokud se přeplní přes jeho maximální kapacitu. Proto doporučujeme ze začátku v silné dny používat intimní vložku, než zjistíš, jak dlouho ti kalíšek vydrží a sama pak intuitivně poznáš, že je kalíšek potřeba vyprázdnit.

Pokud kalíšek vyndáš a není celý naplněný krví může protékat z několika důvodů:

Není přitisknutý po celém svém obvodu ke stěnám pochvy

 • Zkontroluj po vložení kalíšku prstem (nejlépe ukazováčkem) jeho obvod. Pokud zůstane prohnutý, uvolni se a v místě prohnutí prstem jemně odtáhni stěnu pochvy od kalíšku a počkej až se otevře celý.

Je špatně umístěný a protéká kolem čípku.

 • Ukazováčkem sáhni až nahoru k okraji kalíšku a tam zkontroluj, zda dosáhneš na čípek, pokud ano je potřeba, aby byl uvnitř kalíšku, jinak bude z boku protékat. Pokud máš čípek vysoko, zkus kalíšek umístit ve směru děložního čípku. Více o děložním čípku si můžeš přečíst na našem blogu.

Špatně zvolená velikost.

 • Pokud je kalíšek správně zavedený a protéká, tak zřejmě netěsní, protože je příliš malý.

To se projevuje takto:

 • když zatáhneš za stopku, kalíšek lze snadno posunout dolů – neklade odpor
 • když kalíšek chytneš za spodek, lze s ním snadno otáčíš dokola / protáčí se
 • kalíšek má tendenci vyjíždět z pochvy, zvláště při zatlačení na WC

Řešení

 • Zvol větší velikost.
 • Pokud již máš větší velikost, pak máš povolené svalstvo pánevního dna (nejčastěji po porodu). Pak používej zároveň s kalíškem vložku (doporučujeme látkovou) a začni posilovat svaly pánevního dna.

----------

Klíčová slova: protékání kalíšku, kalíšek nefunguje

Jak se dále ptáte:

Proč kalíšek protéká?

Co mám dělat, když kalíšek protéká?

Jak kalíšek zavést aby neprotékal?


Jak wybrać rozmiar kubka?

Wysokiej jakości kubeczek menstruacyjny jest bardzo elastyczny i dobrze uszczelnia się nawet przy większym ściśnięciu. Nie musi się Pani martwić, że nie będzie pasował. Jednak naturalny poród odgrywa ważną rolę w życiu kobiety.

Dlatego też przygotowaliśmy dla Państwa dwa rozmiary miseczek:

 • MAŁY (1) rozmiar do wyboru:

ma Pani mniej niż 30 lat i nie rodziła Pani ani nie miała cesarskiego cięcia. • DUŻA (2):

ma Pani ponad 30 lat lub urodziła Pani dziecko drogą pochwową.Jeśli ma Pani około 30 lat i się waha:

- Mniejszy rozmiar miseczki polecamy również dla kobiet, które czują się ciasno i mają problemy z włożeniem super i większych tamponów.

- Większy rozmiar miseczki zalecamy również dla kobiet z obfitymi miesiączkami, kobiet z luźnymi mięśniami miednicy lub kobiet, które używają największych rozmiarów tamponów.

Jeżeli nie jest Pani pewna, prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.

Wskazówka: Lunacup został zaprojektowany tak, aby pasował do jak największej liczby kobiet. Ma on kształt stożka, który jest naturalnym kształtem wewnątrz pochwy, dzięki czemu jest bardziej uniwersalny niż kubeczki w kształcie dzwonu.

Porada 2: Proszę nie wybierać miseczki i jej rozmiaru na podstawie jej objętości. Dla większości kobiet nie ma to większego znaczenia (wyjątkiem są kobiety z bardzo obfitymi miesiączkami). Proszę wybierać zgodnie z Pani wiekiem/rodzajem. Właściwy rozmiar zapewnia łatwą obsługę i komfort.

Porada 3: Rzadko zdarza się, że wybrany przez kobietę rozmiar nie pasuje. Zawsze jednak wspólnie się o tym przekonamy i wyślemy drugi rozmiar ze zniżką. Bez stresu, bez obaw.


Tabela rozmiarów miseczek LUNACUP

Miseczkaklasyczna
Mniejszy rozmiar
Średnica miseczki wynosi 40 mm
Wysokość 70 mm i trzonek 20 mm
Pojemność do zagłębienia 15 ml

Większy rozmiar
Średnica miseczki wynosi 45 mm
Wysokość 70 mm i trzonek 16 mm
Pojemność do zagłębienia 20 ml

LUNACUP menstruační kalíšek rozměryLUNACUP menstruační kalíšek rozměry evolution


O kubeczku menstruacyjnym
Z czego jest zrobiony kubeczek?

Nasz kubeczek menstruacyjny wykonany został z medycznego silikonu. Silikon klasy medycznej jest szeroko stosowany w branży medycznej od ponad 60 lat. Stosowany jest jako materiał do produkcji soczewek kontaktowych, implantów piersi lub jako materiał do wymiany zastawek serca. Dany materiał jest bezpieczny dla organizmu ludzkiego.

Silikon klasy medycznej jest:

 • Hipoalergiczny: nie ma żadnych reakcji,
 • Antybakteryjny: w odróżnieniu od tamponów lub podpasek kubeczek nie pozwala na rozmnażanie się mikroorganizmów
 • elastyczny, miękki i trwały
 • przyjazny dla środowiska
 • nie wpływa na pH pochwy

Kubek menstruacyjny marki LUNACUP wykonany jest z silikonu klasy medycznej o jakości platyny i spełnia wymagania normy ISO 10993 oraz klasy USP IV, dlatego też nadaje się do stosowania jako krótkotrwały implant cielesny. Tak wysokiej jakości materiał nie jest rzeczą oczywistą dla wszystkich producentów.

Podczas produkcji nie stosuje się żadnych środków chemicznych. Z tego powodu wkładanie kubeczka do pochwy jest całkowicie bezpieczne. Nikt nie stałby wykorzystywać celulozę w jakości implantu lub do produkcji soczewek. A jednak kobiety co miesiąc wykorzystują tampony lub podpaski z najbardziej intymną częścią ciała! Cóż, do tej pory można było powiedzieć: "Nigdy nie słyszałam o kubeczku menstruacyjnym." Ale tak już nie jest! Czas na zmianę!

-------------------------

Słowa kluczowe: Silikon klasy medycznej, antybakteryjny, hipoalergiczny

Pytanie:

Do czego służy medyczny silikon?
Jakie są właściwości silikonu klasy medycznej?
Dlaczego do produkcji kubeczków menstruacyjnych używa się silikonu medycznego?


Co czyni kubeczek menstruacyjny tak wyjątkowym?

Podpaska ogranicza Cię na tak wiele sposobów. Zdajesz sobie z tego sprawę przez cały dzień, często Cię to denerwuje. Sprawdzasz siebie cały czas czy nic nie przecieka. To utrudnia Twoją swobodę ruchu. Sprawia, że się pocisz i często wydzielasz nieprzyjemny zapach. Tampony są nieco lepsze od podpasek. Możesz się swobodnie poruszać, kąpać lub pływać, jeśli jesteś wystarczająco ostrożny. Ale nadal jesteś tego świadomy i musisz stale się sprawdzać. Tampony wysuszają błony śluzowe i są związane z możliwością wystąpienia TSS (Zespół Wstrząsu Toksycznego).

Kubeczek po prostu wkładasz i go nie czujesz. On natychmiast dostosowuje się do Twojego ciała. Nie czujesz go siedząc, jeżdżąc na rowerze, uprawiając aerobik czy jogę. To prawie tak, jakby on stał częścią Twojego ciała.

Po pewnym czasie, 2 lub 3 razy dłuższym od tamponu czy podpaski, wystarczy wyjąć kubeczek, opróżnić go i spłukać wodą. Dzięki wysokiej jakości materiałowi jest on czysty i gotowy do ponownego użycia. Możesz włożyć go ponownie i cieszyć się swoim dniem. Nie musisz niczego nosić przy sobie. Nie musisz szukać kosza na śmieci.

Czujesz się o wiele lepiej! Nagle, Twój okres nie jest już ciężarem. Nie masz tamponu czy podpaski, która by cię podsłuchiwała - tylko jeden czysty kubeczek menstruacyjny.

-------------------------

Słowa kluczowe: kubeczek menstruacyjny, podpaska, wkładki, tampon, rewolucja

Pytanie:
Jak długo wytrzymuje kubeczek w porównaniu z podpaską lub tamponem?
Jakie są zalety kubeczka menstruacyjnego?


Czy kubeczek menstruacyjny jest przyjazny dla środowiska?

Kubeczek menstruacyjny jest zdecydowanie najbardziej ekologicznym produktem higienicznym na rynku.

Jeden kubek wystarcza na 10 lat.

 • Nie produkujesz z niego żadnych odpadów!
 • Nie musisz go prać.
 • Kubeczek nie jest wykonany z tworzywa sztucznego ani gumy / nie jest produktem naftowym.
 • Kiedy nadejdzie czas, możesz pozbyć się go w sposób ekologiczny.

-------------------------

Słowo kluczowe: środowisko naturalne, odpady

Pytanie: Dlaczego kubeczek jest bardziej przyjazny dla środowiska niż inne produkty higieny intymnej?


Kolik menstruační kalíšek stojí? 

Cena menstruačního kalíšku se podle konkrétní značky pohybuje v rozmezí 400 až 700 Kč. Vzhledem k tomu, že ti stačí jeden menstruační kalíšek na přibližně 10 let, ušetří ti slušné peníze, které bys jinak investovala do vložek a tamponů.


Jak długo wytrzymuje jeden kubeczek?

Kubeczek menstruacyjny ma żywotność 10 lat. Przy odpowiednim obchodzeniu się z nim, będzie on służył jeszcze dłużej. Powodem wymiany kubeczka menstruacyjnego jest zazwyczaj:

 • przebarwienie, które jest naturalną właściwością silikonu i nie ma wpływu na funkcjonalność,

 • lub zmniejszenie elastyczności materiału, co powoduje zmniejszenie zdolności kubeczka do dopasowania się do Państwa ciała

Kubeczek menstruacyjny LUNACUP jest wykonany z silikonu klasy medycznej platinum (*****). Dzięki temu jego doskonałe właściwości pozostają zachowane przez wiele lat. Ponieważ mamy pełne zaufanie do naszego produktu, na kubeczek menstruacyjny LUNACUP udzielamy najwyższej, 5-letniej gwarancji. Jednak jego żywotność wynosi ponad 10 lat.

------------

Słowo kluczowe: trwałość, gwarancja


Skoro pytają Państwo dalej:

Jaka jest gwarancja na kubeczek menstruacyjny?

Jak długo trwa trwałość kubeczka menstruacyjnego?

Kiedy należy kupić nowy kubeczek menstruacyjny?


Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny jest nowoczesnym, kobiecym produktem higienicznym. Jest to miękki silikonowy kubeczek, który składa się i wkłada do pochwy. Rozkłada się on wewnątrz i zbiera krew menstruacyjną. Kiedy kubek jest pełny, wystarczy go wyjąć i opróżnić. Następnie spłucz kubeczek wodą i włóż go z powrotem do środka. Podczas całego cyklu miesiączkowego możesz wykorzystywać ten sam kubeczek. Po zakończeniu okresu, wysterylizuj kubeczek i przechowuj go przez następny miesiąc.

Masz wątpliwości lub pytania?

Cóż, może jesteś pełna wątpliwości lub masz wiele pytań. Mamy wieloletnie doświadczenie, więc możemy odpowiedzieć na każde z Twoich pytań!

Tak czy inaczej, możesz odłożyć na bok wątpliwości z powodu dwóch prostych faktów:

 • Kubeczek jest używany co miesiąc przez miliony kobiet na całym świecie! Chętnie zrezygnowały z tamponów i wykorzystują kubeczek menstruacyjny. 
 • To jest to, co zwykle słyszymy od kobiet, które piszą do nas po zakupie i wypróbowaniu kubeczka: "Jest tak wygodny, że nie zamieniłabym go na nic innego. Żałuję tylko, że nie słyszałam o nim wcześniej!"

-----------------------

Słowa kluczowe: Nowoczesny produkt do higieny kobiecej, produkt do higieny intymnej, wątpliwości co do kubeczka mnestrucyjnego

Pytania:

Jakie są produkty higieniczny dla kobiet?

Do czego służy kubeczek menstruacyjny?


Zalety kubeczka menstruacyjnego
Co mi menstruační kalíšek přinese?

Menstruační kalíšek je revoluční - zásadně změní tvůj život k lepšímu!

 • Poprvé v životě zažiješ, že zapomeneš na svou menstruaci. 
 • Menstruace tě nebude omezovat. Budeš se moct věnovat jákékoliv aktivitě - stejně jako během dnů, kdy menstruaci nemáš.
 • Vyhneš se celé řadě trapných situací. Už nebudeš muset hledat koš, do kterého bys vyhodila tampon či vložku.
 • Už nikdy nebudeš muset jít kupovat vložky a tampony. 

Srovnání menstruačního kalíšku s vložkou a tamponem

Co všechno můžu s menstruačním kalíškem dělat?

Všechno to, co děláš v kterýkoliv jiný den, když nemáš menstruaci.*

 

* Po celou dobu menstruace, obzvlášť během dnů, kdy máš měsíčky nejsilnější, ale doporučujeme více odpočívat a dodržovat klidový režim. Menstruace je cyklická fáze ženy, kdy se ponořuje hlouběji do sebe a očišťuje se jak fyzicky, tak i psychicky. Každá žena by měla naslouchat signálům svého těla a respektovat je.


V čem je menstruační kalíšek v souladu s přírodou? 

Ve starých kulturách u kmenů původních kultur ženy v době své menstruace odpočívaly, odcházely na klidné místo a menstruovaly do země. To je nejlepší, nejpřirozenější a nejzdravější způsob, jak trávit období menstruace. Využívaly takzvané svobodné menstruace, kdy se žena může naučit ovládat svůj čípek a držet krev uvnitř dělohy, dokud ona sama čípek nepovolí a nenechá krev protéci. Zachycování krve pomocí menstruačního kalíšku je skvělý způsob, jak kombinovat přirozené fungování ženského těla se současnou moderní dobou.

Odtok krve se při používání menstruačního kalíšku nezastavuje, jen je menstruační krev na chvíli zachycena, než bude vrácena zpět zemi. Jde tedy stále o velmi přirozenou cestu, která je v souladu s přírodou.


Wady kubeczka menstruacyjnego
Existují i nějaké nevýhody menstruačního kalíšku?

Ve srovnání s vložkou či tamponem se nevýhody hledají opravdu těžko. Pochybnosti v souvislosti s používáním menstruačního kalíšku vychází především z obav žen, které zatím kalíšek nevyzkoušely. Používání menstruačního kalíšku si nedovedou představit. Připadá jim velký, bojí se komplikovaného vkládání a vyjímání. Tyto obavy jsou ale zbytečné. Jaké nevýhody tedy přináší menstruační kalíšek?

Při používání vložek a tamponů se obvykle s trochou šikovnosti neumažeš. V případě menstruačního kalíšku tě zpočátku čeká hledání ideálního způsobu, jak kalíšek vkládat a vyjímat z těla tak, aby to pro tebe bylo příjemné. Při této manipulaci se občas můžeš mírně umazat. Jakmile si ale najdeš svůj způsob, umazání se bude týkat maximálně špičky palce a ukazováčku, kterými plný kalíšek vytahuješ.

Více nevýhod jsme nenašli. Jedno je ale jisté. Jakmile jednou menstruační kalíšek vyzkoušíš, už jej nikdy nebudeš chtít dát z ruky. Návrat k vložkám a tamponům ti bude připadat jako návrat do středověku.


Kwestie zdrowotne kubeczka menstruacyjnego
Existují při používání menstruačního kalíšku nějaká zdravotní rizika?

 • Používání lékařského silikonu ve zdravotnictví během posledních 50 let prokázalo, že je zcela bezpečný a zdravotně nezávadný. Samo za sebe mluví jeho využití při výrobě implantátů srdeční chlopně.

 • Materiál, ze kterého je kalíšek vyroben, má zároveň antibakteriální vlastnosti. Bakterie se na něm neudrží, protože zde nemají živnou půdu. Menstruační kalíšek vyrobený z lékařského silikonu tak nepodporuje množení bakterií. Zároveň je po celou dobu používání uzavřen v pochvě a není nijak spojen s vnějším prostředím, jako je tomu například v případě šňůrky u tamponu. Kalíšek se tak při menstruaci stává součástí těla ženy

 •  Menstruační kalíšek nijak nenarušuje pH a vlhkost v pochvě ženy. K prostředí uvnitř těla je zcela neutrální. Kalíšek se navíc přizpůsobí tvaru pochvy a netlačí.

Menstruační kalíšek LUNACUP prošel kompletním testem zdravotní nezávadnosti u Státního zdravotního ústavu ČR.

S menstruačním kalíškem nejsou spojeny žádné zdravotní komplikace a rizika. Jediným obdobím, kdy se nedoporučuje menstruační kalíšek používat, je šestinedělí, kdy je potřeba zanechat volný průchod z pochvy ven.

Mnoho žen od doby, kdy začaly používat menstruační kalíšek, přestaly trápit opakující se záněty a mykózy. S menstruačním kalíškem je menstruace mnohem přirozenější a zdravější.

<!-- [if gte mso 9]> <w:lsdexception locked="false" priority=


Menstruační kalíšek shromažďuje krev. Nemůže mi to ublížit?

Tato častá obava, která vychází ze zakořeněného zvyku zachytit krev do něčeho savého, rozhodně není na místě. Krev je zcela přirozeně zachytávána a za několik hodin vylita.

Menstruační krev pomalu vytéká z čípku (děložní hrdlo) otvorem o velikosti hlavičky špendlíku. Ve stoje i vleže se krev hromadí v menstruačním kalíšku.
I v případě, že budeš stát na hlavě, krev malým otvorem rozhodně neproteče zpět. Nakonec i při používání vložky bude v takovém případě krev, která je v tu dobu v pochvě, téct nahoru. To je zcela normální a nehrozí ti při tom žádné riziko. Pochva odděluje vnitřní část těla od vnějšího prostředí. Menstruační kalíšek navíc vytváří podtlak a zamezuje přístupu vzduchu z vnějšku. Menstruační krev se tak nemůže zkazit a nemůže zapáchat tak, jako k tomu dochází u vložek, u kterých krev reaguje se vzduchem a množstvím bakterií.

Zajímavost: Věděla jsi, že vložky a tampony nejsou sterilované? Buničina či podobný materiál, ze kterého je tampon vyroben, projde celou výrobou a pak je zabalen. Jakmile se dostane k tobě, nemáš jistotu, že se v něm nenachází bakterie. Dokonce nemáš ani žádnou možnost ho sterilizovat. Menstruační kalíšek namísto toho můžeš kdykoliv v pohodlí svého domova umýt či vyvařit.


Jak se na používání menstruačního kalíšku dívají gynekologové PL? 

 

Mnoho gynekologů a gynekoložek menstruační kalíšek propaguje a chválí. Většina gynekologů jsou ale bohužel muži a nemohou zažít ten skvělý pocit pohody, svobody a zdraví, který menstruační kalíšek přináší. Jsou odkázáni jen na tvrzení druhých. Přečti si vyjádření některých z nich:

Gynekolog, MUDr. Helena Máslová

„Menstruační kalíšek je velmi vhodný, navíc k přírodě šetrný.“

 

Gynekolog, MUDr. Marcela Bittnerová

„Vzhledem k použitému materiálu nepodněcuje menstruační kalíšek vznik svědivého výtoku (mykózy). Protože se na čípek děložní jakoby navléká, nezabraňuje odtoku krve z dělohy. Je vhodný pro všechny ženy, které již měly pohlavní styk.“

 

Gynekolog, MUDr. Lukáš Hruban

„Jde o levný a hygienický způsob. Nevím o nikom, kdo by si stěžoval. 
Tato varianta je bezproblémová a vhodná doporučení.“

 


Může zastavit menstruační kalíšek menstruaci jako tampon? 

Menstruační kalíšek nezastavuje menstruaci, jak tomu může být v některých případech u tamponu. 


Syndrom toxického šoku a kalíšek

Syndrom toxického šoku

Syndrom toxického šoku (TSS) je poměrně vzácné život ohrožující onemocnění. Bylo poprvé popsáno až v roce 1978. Ve více jak polovině případů se vyskytuje u dívek a žen během menstruace, popř. krátce po ní. Častěji se pak vyskytne u žen mladších třiceti let. U dospívajících pak až přes 90% případů souvisí s použitím vaginálních tampónů. Příčin vzniku může být ale velké množství a onemocnění může postihnout nejen ženy, ale i muže a děti.

Kalíšek a syndrom toxického šoku

Kalíšek je narozdíl od vložek a tampónů vyroben z materiálu, který je určený k vložení do těla a sám o sobě nezpůsobuje žádné zdravotní komplikace a používá se ve zdravotnictví již 60 let. Kalíšek díky svému materiálu nemění pH pochvy, nevysušuje, nehrozí alergie a nepodporuje množení bakterií, tak jako tampón. Riziko syndromu toxického šoku (TSS) je u kalíšku výrazně nižší než u tampónu, ale přesto existuje.

Byl-li u vás již dříve diagnostikován syndrom toxického šoku, pak nepoužívejte žádné vnitřní vaginální prostředky ani kalíšek  LUNACUP.

Dodržujte základní hygienické návyky především:

 • Kalíšek nejpozději každých 12 hodin vyjměte a řádně opláchněte čistou vodou.
 • Kalíšek pravidelně po menstruaci sterilizujte.
 • Pokud máte v těle silný zánět jako např. při zranění, zánět v dásních, zánět ledvin či močového měchýře apod., dočasně kalíšek nepoužívejte.
 • V případě náhlé vysoké teploty 38,9 C, vyrážky, pokles krevního tlaku, průjem, zvracení vyjměte kalíšek a jděte k lékaři.
 • Kalíšek, který používáte, nikomu nepůjčujte (ani k prohlédnutí, natož k vyzkoušení).
 • Kalíšek uchovávejte v látkovém pytlíčku na suchém, vzdušném a čistém místě.

V ČR bylo v letech 1983-2011 zaznamenáno pouze 159 případů syndromu toxického šoku, z těch bylo 47 případů menstruální formy. 


Certifikace, testy menstruačního kalíšku

Menstruační kalíšek LUNACUP je vyrobený pouze z lékařského silikonu platinové kvality.

Je certifikovaný, jak materiál tak celý výrobek:

 • Lékařský silikon KEG-2003H renomované Japonské společnosti ShinEtsu
 • Nejpřísnější zdravotní certifikace americké USP Class VI. tak
 • evropské ISO 10993.
 • Materiál je schválen i pro krátkodobou implementaci
 • SZÚ (Státní zdravotní ústav) provedl test 29. 5. 2014 a 31. 5. 2019
 • Otestoval barevné varianty bez nalezení jakýchkoliv škodlivých či nebezpečných látek se závěrem: -menstruační kalíšek LUNACUP je bezpečný pro lidské zdraví při styku s kůží.

Kubeczek menstruacyjny i i
Proč bych si měla pořídit menstruační kalíšek? 

 

Protože si sama sebe vážíš. Protože chceš být zdravá a cítit se skvěle. Díky používání menstruačního kalíšku zjistíš, jak ses doposud omezovala a riskovala své zdraví.

Přečti si článek o tom, co ti hrozí, pokud používáš vložky či tampony:
Článek o rizicích spojených s používáním tamponů
Osobní zkušenosti s používáním tamponů


Zvládnu menstruační kalíšek používat? 

Ano, zvládneš! Zvládly to všechny ženy před tebou, tak to zvládneš stejně dobře i ty. Obavy spojené s prvním použitím kalíšku jsou zcela normální. Jakmile ale kalíšek jednou vyzkoušíš, budeš litovat, že jsi nesebrala odvahu pořídit si jej mnohem dříve.

Společně s menstruačním kalíškem LUNACUP získáš podrobný návod s vysvětlením krok za krokem, jak kalíšek používat a jak o něj pečovat. Prvně si menstruační kalíšek vyzkoušíš zavést ještě před menstruací. V klidu a bez stresu z protečení. Vyzkoušíš si, jaké to je, a budeš připravená na svou první menstruaci s menstruačním kalíškem – na svou první menstruaci ve zdraví a v pohodě. A kdyby náhodou návod nestačil, můžeš se na nás kdykoliv obrátit – telefonicky, e-mailem či přes on-line chat. S námi máš zkrátka jistotu, že se vše podaří.

Zajímá tě, jak to měly ostatní naše zákaznice se svým „poprvé“? Přečti si, co nám k tomu napsaly.


Kolik menstruačních kalíšků potřebuji? Stačí mi opravdu jen jeden?

Ano, opravdu ti stačí jeden menstruační kalíšek. Kalíšek vřdy vyprázdníš a opět zavedeš. 


Mohu menstruační kalíšek použít, i když mám velmi silnou menstruaci? 

Ano, můžeš. Známe mnoho žen, které měly opravdu velmi silnou menstruaci, používaly tampony superplus/maxi a ani ty jim mnohdy nestačily. Jejich velké trápení s menstruací jim vyřešil až menstruační kalíšek. I přesto, že musí menstruační kalíšek vyprazdňovat častěji než ženy s mírnějším průběhem menstruace, je to pro ně obrovská úleva a mnohem větší jistota.

Tip: Při silné menstruaci doporučujeme kalíšek LUNACUP evolution s možností vypouštění. 


Mohu menstruační kalíšek použít, když často špiním a menstruuji třeba i 14 dnů?

Ano, můžeš. I v případě pouhého špinění však doporučujeme z hygienických důvodů kalíšek vyprazdňovat každých 12 hodin.


Můžu menstruační kalíšek používat i v období, kdy mám silnější výtok/během ovulace?

Ano můžeš, ale z hygienických důvodů každých 12 hodin kalíšek vyprázdni a opláchni čistou vodou.


--------------

Klíčová slova: výtok, využití kalíšku


Mohou menstruační kalíšek použít i ženy se zrakovým postižením? 

Ano mohou.

Přesvědčila nás o tom naše zákaznice Galina, která nám napsala:

"Som nevidiaca a som fakt spokojná… Je to veľmi jednoduché, na aplikáciu aj pre ľudí s postihnutím zraku.."

------------

Klíčová slova: zrakové postižení, nevidomý 


Wybór odpowiedniego kubeczka
Jakou značku menstruačního kalíšku si mám vybrat a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Menstruační kalíšek je jednoduchý výrobek, který je vyroben pouze ze silikonu. Přesto se kalíšky jednotlivých značek mohou zásadně lišit.

<!-- [if gte mso 9]> <w:lsdexception locked="false" priority="21" qformat="tr


Poradnik o kubeczku
Jak se menstruační kalíšek používá? 

Používání menstruačního kalíšku je snadné. Nemusíš mít obavy, že bys to nezvládla. Zavedení kalíšku ti nezabere déle než 30 vteřin. Abychom ti to co nejvíce zjednodušily, připravili jsme pro tebe podrobný návod, jak na to. Přibalíme ti ho i k zakoupenému kalíšku. Kdykoliv tak budeš mít při ruce přesný popis, jak na to.

A pokud by ti návod přece jen nestačil a potřebovala by ses ohledně používání kalíšku s někým poradit, kdykoliv se na nás můžeš obrátit telefonicky, prostřednictvím e-mailu, nebo přes on-line chat.

PŘED PRVNÍM POUŽITÍM

Ještě před tím, než menstruační kalíšek poprvé použiješ, vydesinfikuj ho ve vařící vodě nebo páře. Sterilizaci můžeš provést tak, že kalíšek vložíš do vroucí vody a necháš ho cca 5 minut vyvařit. Dbej na to, abys měla při manipulaci s kalíškem vždy umyté ruce.

VLOŽENÍ MENSTRUAČNÍHO KALÍŠKU

Menstruační kalíšek před použitím opláchni vodou, aby byl vlhký. Sedni si na WC, případně podřepni. Menstruační kalíšek jedním z doporučených způsobů slož.

Technika "C"

Technika "Zatlačení dolů"

Složený menstruační kalíšek je malý a kompaktní. Kalíšek jedním plynulým pohybem vlož složeným koncem na kraj vagíny. Posuň jej trochu hlouběji do pochvy a poté uvolni jeho sevření. Kalíšek se rozbalí a přitiskne na správné místo.

Pokud stopka (úchyt) kalíšku vyčnívá ven, pak se pokus kalíšek zasunout hlouběji tak, aby byla celá stopka uvnitř. Poté za kalíšek mírně zatáhni a trochu jím pootoč. Tím získáš jistotu, že se kalíšek plně rozvinul. Pro kontrolu ještě můžeš zkusit zatáhnout za stopku. Pokud kalíšek klade odpor, můžeš si být jistá, že je zcela přitisknutý ke stěnám pochvy a dává ti tak stoprocentní jistotu, že neproteče.

VYJMUTÍ MENSTRUAČNÍHO KALÍŠKU

Chystáš-li se kalíšek vyprázdnit, opět se ujisti, že máš umyté ruce. Sedni si na WC nebo podřepni. Dvěma prsty (ukazováčkem a palcem) uchop spodní část kalíšku a jemně jej zmáčkni. Tím zrušíš vytvořený podtlak a horní okraj kalíšku přitisknutý ke stěnám pochvy se uvolní. Pak už stačí jen kalíšek pomalým tahem vysunout na okraj pochvy. Pomoct ti v tom může stopka kalíšku. Díky podtlaku zůstává krev stále uvnitř kalíšku. Poté už jen kalíšek pevně uchopíš tak, abys jej stále držela horním okrajem vzhůru a celý jej vyjmeš z těla ven. Kalíšek vyprázdníš do záchodové mísy, opláchneš pod proudem studené vody a můžeš jej opět zavést.

PO SKONČENÍ MENSTRUACE

Po skončení měsíčků kalíšek nejprve důkladně opláchni studenou vodou a pak jej opět na několik minut vyvař ve vařící vodě. Suchý kalíšek pak vlož do sáčku a jsi plně připravena na svůj další menstruační cyklus.


Jak často se má menstruační kalíšek měnit?

Výhodou menstruačního kalíšku je, že ho na rozdíl od vložek a tamponů měnit nemusíš. Stačí jej vylít, omýt a znovu zavést.

Během dnů, kdy máš slabší menstruaci, ti stačí kalíšek vyprázdnit po 8 až 12 hodinách. Při silné menstruaci se připrav na výměnu kalíšku po 3 až 6 hodinách. Podle zkušeností žen, které už menstruační kalíšek vyzkoušely před tebou, vydrží kalíšek 2–3x déle než tampon.


Jak si výrazně usnadnit vložení a vyjmutí menstruačního kalíšku? 

Při každém zavádění a vyndávání kalíšku je vhodné pracovat se svaly pochvy (pánevního dna) a celou manipulaci s kalíškem si tak velmi usnadnit!

Jak postupovat – vložení kalíšku:

Složený kalíšek vložíte do pochvy, tak hluboko jak je vám to pohodlné (za použití palce a ukazováčku, kterými složený kalíšek svíráte). Nesnažte se kalíšek vložit do pochvy celý. Část kalíšku zůstane stále mimo pochvu. Obvykle přibližně polovina. Nyní již pouze ukazováčkem tlačte na úplný spodek kalíšku, abyste kalíšek zasunula celý do pochvy. Nyní přijde na řadu použití svalů pochvy. Při tlačení ukazováčkem na kalíšek použijte svaly pochvy a kalíšek jimi vtahujte dovnitř. Pokračujte dokud kalíšek nebude celý uvnitř vč. stopky. Následně doporučuji v místě, kde byl kalíšek prohnutý při složení, strčit ukazováček a nahmatat, zda se plně rozvinul. Kdyby se plně nerozvinul, byl by v tomto místě stále prohnutý dovnitř a snadno to poznáte. Nemusíte tak obkružovat celý kalíšek pro kontrolu, zda se celý rozvinul a vytvořil podtlak.

Pomůcka/trénink: napodobte ústy sání vzduchu brčkem a vtahujte vzduch jakoby z podbřišku nahoru do plic. V tu chvíli mimoděk použijete i správné stažení svalů pánevního dna a pochvy.

Jak postupovat – vyjmutí kalíšku:

Zatlačíte svaly pochvy (pánevního dna) opačným směrem, kalíšek budete vypuzovat a vytlačíte jej ven z pochvy tak, že spodek kalíšku kouká ven. V tu chvíli spodek kalíšku silně zmáčknete (palcem a ukazováčkem) a zrušíte tak podtlak a držíce jej za spodek jej vyjmete. Kdyby to šlo hůře, použijte dále poševní svaly nebo mírné pohyby do stran (kývání).

Při tomto způsobu pro kalíšek nesaháte dovnitř pochvy a nepoužíváte stopku kalíšku. Kalíšek pouze uchopíte za jeho spodek, jakmile jej stahy poševního svalstva vypudíte ven. Je možné jej takto vytlačit celý (bez předchozího zrušení podtlaku), ale to by se vylil. Proto stačí vytlačit cca 1/3, aby koukal spodek kalíšku ven.


Na kalíšek nelze dosáhnout

Pokud je kalíšek příliš hluboko a máš problémy na něj dosáhnout, postupuj dle těchto rad:

1) Uvolni se. Pro vyjmutí kalíšku je nutné se uvolnit, jinak máš zatnuté poševní svalstvo, které svírá kalíšek. Pro uvolnění si na chvíli lehni nebo se několikrát zhluboka nadechni a vydechni. Není kam spěchat, nic nehrozí.

2) Použij polohu ve dřepu - ta zkracuje pochvu a na kalíšek lépe dosáhneš.

3) Pomocí zatlačení poševních svalů (jako při tlačení na WC při velké potřebě) posuneš kalíšek dolů. Tlačení proveď jako sled pomalých, mírných zatlačení směrem dolů. Nepřestávej mírně tlačit směrem dolů a po 5–8 mírných zatlačení se kalíšek posune níže. Jak správně pracovat se svaly pánevního dna si můžeš přečíst také v naší poradně.

------------

Klíčová slova: umístění kalíšku, kalíšek hluboko, nemohu na kalíšek dosáhnout

Jak se dále ptáte:

Jak kalíšek vyndat?

Co dělat, když mi kalíšek nejde vyndat?

Co dělat když nemohu dosáhnout na stopku kalíšku anejde vyndat?


Kalíšek klouže, nelze jej uchopit 

1) Nejdříve zruš podtlak. Ten můžeš zrušit buď zmáčknutím spodku kalíšku, a nebo vsunutím prstu z boku zavedeného kalíšku a zmáčknutím kalíšku dovnitř. Pokud by kalíšek stále pevně držel, je potřeba vsunout prst až k jeho vrchnímu okraji a zde zmáčknout.

2) Kalíšek se nesnaž tahat kolmo dolů, použij viklavý způsob ze strany na stranu.

3) Pokud kalíšek klouže a nejde uchopit (například v případě zkrácené stopky nebo zavedeného kalíšku naruby) uchop kalíšek do toaletního papíru přes který nebude klouzat.

-------------

Klíčová slova: uchycení kalíšku, vyndání kalíšku

Jak se dále ptáte:

Jak kalíšek vyndat?

Co dělat, když kalíšek klouže a nejde vyndat?

Jak zjednodušit vyndávání kalíšku?


Instrukce pro zkrácení stopky

Stopka LUNACUPU je záměrně vyhotovena velmi jemná a ohybná, proto s jejím zkracováním nespěchej a ujisti se, že kalíšek nemůžeš vložit hlouběji do pochvy.

Stopka překáží pouze, pokud vystupuje z pochvy či je úplně na kraji. Stopka musí být celá uvnitř pochvy, po zavedení kalíšku. Kalíšek bez stopky může být těžké vyjmout. Proto před samotným zkrácením stopky obrať kalíšek naruby a takto jej zaveď. Zjistíš, zda můžeš kalíšek používat bez stopky, zda na něj pohodlně dosáhneš a zda to řeší tvůj problém se stopkou.

Stopku zkrať pomocí nůžek na pedikúru. Nejprve ji zkrať o ½ a vyzkoušej, případně až pak zkrať celou stopku. Pokud je kalíšek stále příliš velký a máš větší velikost, použij kalíšek menší velikosti.

Pozor! Stopka u kalíšku evolution se nezkracuje, ale zasouvá dovnitř. Při ustřižení by ztratil kalíšek evolution svojí funkčnost.

------------

Klíčová slova: zkrácení stopky, stopka

Jak se dále ptáte:

Mohu zkrátit stopku kalíšku?

Jak mám zkrátit stopku kalíšku?

Můžu stopku kalíšku ustřihnout?


Používání kalíšku při zánětu

V případě, že máš časté gynekologické záněty, tak kalíšek tyto problémy obvykle odstraní nebo zmírní.

Některé ženy kalíšek používají i mimo menstruaci do bazénu, pro dodatečnou ochranu pochvy a jejího prostředí.

Nedoporučujeme kalíšek ale používat, během zánětu, to vždy postupuj podle rady lékaře. Pokud kalíšek zavedeš během zánětu, doporučujeme ho poté důkladně sterilizovat, popřípadě pořídit nový.

---------

Klíčová slova: zánět u kalíšku

Jak se dále ptáte:

Mohu kalíšek použít při zánětu?

Pomůže kalíšek na gynekologické záněty?


Stopka trčí ven / kalíšek se nevejde celý 

Důkladně si prstem prohmatej pochvu, abyste si udělala obraz o jejím tvaru, hloubce a o uložení děložního čípku.

Pokud stopka trčí ven a vadí, můžeš ji buď zkrátit, a nebo můžeš kalíšek dát před zavedením naruby (stopka je uvnitř kalíšku) a následně ho zavést.

Kdy zkracovat stopku 

 • Pokud je tvoje pochva krátká a kalíšek se do ní nevejde a stopka trčí ven.
 • Při nízkém děložním čípku (kalíšek musíš vložit tak, aby čípek byl uvnitř kalíšku a okraj kalíšku byl na čípku jakoby nasazený).

Jak zkrátit stopku si přečti v naší poradně.

------------

Klíčová slova: stopka, zkrácení stopky

Jak se dále ptáte:

Co dělat, když mi vadí stopka od kalíšku?

Mohu stopku od kalíšku zkrátit?

Kdy se má stopka od kalíšku ustřihnout?

Jak mohu kalíšek zavést?


Antykoncepcja i kubeczek menstruacyjny
Mohu menstruační kalíšek použít, když používám antikoncepční vaginální kroužek (Nuvaring aj.)?

Ano, můžeš. Menstruační kalíšek se zavádí nízko do pochvy a vaginální kroužek nijak neovlivňuje. Mnoho žen s vaginálním kroužkem již roky menstruační kalíšek používá.


Mohu menstruační kalíšek použít, když mám zavedené nitroděložní tělísko (Dana, Gyneplus, Gynefix, Jaydess, Mirena aj.)?

Ano, můžete. Mnoho žen používá obojí najednou a jsou spokojené. Občas se vyskytne případ, kdy je nitroděložní tělísko vytlačeno. Může k tomu dojít z důvodu anatomie – nízký čípek či zavádění kalíšku hodně vysoko. K samovolnému vypuzení tělíska z těla dochází u jednoho z dvaceti zavedených nitroděložních tělísek / nejčastěji v prvních třech měsících po aplikaci /. Doporučujeme požádat gynekologa, aby vlákna sahající do pochvy zkrátil na minimum a kalíšek vyndávat nejlépe vytlačením pomocí svalů pánevního dna. Mnoho žen menstruační kalíšek spolu s nitroděložním tělískem spokojeně používá.


Boję się zapytać, ale...
Není kalíšek příliš velký?

 

Mnohé ženy mají obavu, že je pro ně kalíšek příliš velký. Miliony žen po celém světě už se ale přesvědčily, že menstruační kalíšek LUNACUP je vyroben tak, aby dokonale zapadl na své místo. S jistotou se tak vejde i do tvého těla.

Před vložením menstruačního kalíšku do těla ho omyješ vodou. Díky tomu na své místo lépe vklouzne. Do pochvy ho budeš zavádět složený do úzké ruličky. Rozbalí se až na místě, kde je to potřeba.

Menstruační kalíšek je navíc:

 • velmi pružný a přizpůsobí se tvaru tvé pochvy,

 • jemný, a proto tě při vkládání nijak netlačí ani nedře,

 •  ve složeném stavu jen o trochu větší než běžný tampon (2 cm versus 1,5 cm).

Je to mnohem snazší, než se zdá. Zatím jsme se nesetkali s žádnou ženou, která by to při troše cviku nezvládla.

Menstruační kalíšek LUNACUP je navíc na rozdíl od kalíšků jiných značek navržen na základě testování několika tisíců žen v souladu s anatomií ženského těla. Oproti jiným kalíškům je kuželovitějšího tvaru a má pouze mírně zvýšený horní okraj. Díky tomu je jeho používání po všech stránkách příjemnější.


Je menstruační kalíšek spolehlivý? Neproteče?

Menstruační kalíšek je spolehlivý a nezklame tě ani v těch nejnáročnějších situacích, jako je plavání, sport, tanec či společenské události. Menstruační kalíšek se po správném zavedení pevně přitiskne kolem dokola ke stěnám pochvy. Díky jeho pružnosti a vytvořenému podtlaku pevně drží za všech okolností. Veškerá menstruační krev se tak hromadí do něj a nikam jinam nemůže téct.


Mohu menstruační kalíšek používat, i když jsem panna a nemám za sebou pohlavní zkušenost? 

Ano. Menstruační kalíšek můžeš používat i s neporušenou panenskou blánou. Při výběru vol raději menší velikost kalíšku. Mezi našimi zákaznicemi je mnoho dívek ve věku 13–14 let, které menstruační kalíšek pravidelně používají.

Nicméně pro některé mladé dívky bez pohlavní zkušenosti může být zavádění kalíšku nepříjemné. Proto doporučujeme menstruační kalíšek nejprve opatrně vyzkoušet, mít dost trpělivosti a zkusit si najít správný způsob zavádění. Pokud máš nějaké pochybnosti nebo si nejsi jistá, jak na to, neváhej nás kontaktovat. Rádi ti s prvním zaváděním poradíme.

A pokud ti používání kalíšku přece jen nebude vyhovovat, nic se neděje. Kalíšek ti při správné péči vydrží i více než 10 let. Jeho používání proto můžeš vyzkoušet za nějakou dobu, až na to tvé tělo bude lépe připravené.


Jak mám menstruační kalíšek používat na veřejných toaletách? 

Nejpohodlnější samozřejmě je, když máš k dispozici WC s umyvadlem. Na veřejných toaletách, v práci, na cestách a možná ani u tebe doma ti však takový luxus mnohdy nebude dopřán. Máme pro tebe ale skvělou zprávu. Menstruační kalíšek můžeš pohodlně vyprázdnit i v náročnějších podmínkách. Stačí si najít vlastní způsob, který ti bude vyhovovat. Jaké máš možnosti?

 • V prvé řadě si uvědom, že menstruační kalíšek se velmi snadno udržuje. Menstruační krev se na něm nezachytává a zůstává pouze uvnitř. Pokud jsi tedy na veřejných toaletách, kde nemáš v kabince k dispozici umyvadlo, nejjednodušší je si nejprve umýt ruce a pak v kabince kalíšek vyjmout, vyprázdnit a znovu zavést. Nemusíš se ničeho bát. Kalíšek je vystaven venkovnímu prostředí pouze několik vteřin a nepřichází do kontaktu se špinavým prostředím toalet. Menstruační kalíšek je lepší umýt. Pokud to ale nejde, nemusíš z toho mít nepříjemný pocit.

 • Druhou přijatelnou možností je vzít si do kabinky láhev s vodou a po vyjmutí menstruační kalíšek opláchnout. Případně můžeš použít i intimní vlhčené ubrousky, kterými kalíšek otřeš.

 • Třetí možností je zajít kalíšek opláchnout k umyvadlu. To však platí jen při slabší menstruaci, kdy si troufneš vydržet chvilku bez kalíšku či jiné hygienické potřeby.

<!-- [if gte mso 9]> <w:lsdexception locked="fa


Chystám se kempovat, jít na túru. Dá se kalíšek pohodlně používat i v přírodě?

Používání menstruačního kalíšku ti nebrání dělat to, co tě baví. Stejně jako v případě vyprazdňování kalíšku na veřejných toaletách, bude praktické mít ve volné přírodě k dispozici vlhčené ubrousky nebo kapesníčky, kterými v případě potřeby kalíšek otřeš. Pomocí můžou být také nejrůznější antibakteriální gely, kterými si před manipulací s kalíškem opláchneš ruce a zajistíš tak, že se kalíšek nedostane do kontaktu s bakteriemi. Ubrousky i gely sice obsahují různé chemické látky, pokud ale nemáš jinou možnost, pomůžou ti hravě si v přírodě s menstruací poradit.


Je pravda, že menstruace je při používání kalíšku kratší?