Jak si usnadnit zavádění a vyjímání menstruačního kalíšku
Pracujeme s pošvovými svaly
Pri každom zavádzaní a vyberanie kalíška je vhodné pracovať sa svaly pošvy (panvového dna) a celú manipuláciu s kalíškom si tak veľmi uľahčiť!
Ako postupovať – vloženie kalíška:
Zložený kalíšok vložíte do pošvy, tak hlboko ako je vám to pohodlné (za použitia palca a ukazováka, ktorými zložený kalíšok zvierate). Nesnažte sa kalíšok vložiť do pošvy celý. Časť kalíška zostane stále mimo pošvy. Zvyčajne približne polovica. Teraz už len ukazovákom tlačte na úplný spodok kalíška, aby ste kalíšok zasunula celý do pošvy. Teraz príde na rad použitie svalov pošvy. Pri tlačení ukazovákom na kalíšok použite svaly pošvy a kalíšok nimi vťahujte dovnútra. Pokračujte kým kalíšok nebude celý vnútri vr. stopky. Následne odporúčam v mieste, kde bol kalíšok prehnutý pri zložení, strčiť ukazovák a nahmatať, či sa plne rozvinul. Keby sa plne nerozvinul, bol by v tomto mieste stále prehnutý dovnútra a ľahko to spoznáte. Nemusíte tak obkružovat celý kalíšok na kontrolu, či sa celý rozvinul a vytvoril podtlak.
Pomôcka / tréning: napodobnite ústami sanie vzduchu slamkou a vťahujte vzduch akoby z podbruška nahor do pľúc. V tej chvíli nevdojak použijete aj správne stiahnutie svalov panvového dna a pošvy.
Ako postupovať – vybratie kalíška:
Zatlačíte svaly pošvy (panvového dna) opačným smerom, kalíšok budete vypudzovať a vytlačíte ho von z pošvy tak, že spodok kalíška pozerá von. V tú chvíľu spodok kalíška silno stlačíte (palcom a ukazovákom) a zrušíte tak podtlak a držiac ho za spodok ho vyberiete. Keby to šlo horšie, použite ďalej pošvové svaly alebo mierne pohyby do strán (kývanie).
Pri tomto spôsobe pre kalíšok nesiahate dovnútra pošvy a nepoužívate stopku kalíška. Kalíšok iba uchopíte za jeho spodok, akonáhle ho sťahy pošvového svalstva vypudíte von. Je možné ho takto vytlačiť celý (bez predchádzajúceho zrušenia podtlaku), ale to by sa vylial. Preto stačí vytlačiť cca 1/3, aby pozeral spodok kalíška von.
Pomôcka: Pri vytláčanie kalíška používate svaly podobným spôsobom ako pri tlačení pri pôrode.
Ako sa ľahko naučiť ovládať svaly panvového dna
Nejdříve si otestujte, jak jste na tom:
Test je vcelku jednoduchý: vložte si do vagíny prst (ukazovák či prostredník) a stiahnite svalstvo tak, ako keby ste chceli zadržať moč na záchode. Pokiaľ na prste ucítite prstencový tlak, je všetko v poriadku. Ak len mierny alebo žiadny, začnite cvičiť a po týždni skontrolujte, ako ste svaly posilnila.
Test aké svaly zatínate:
Prvně se potřebujete naučit zatínat ty správné svaly – tj. pouze svaly pánevního dna.
Při tomto testu si také vyzkoušejte, zda zatínáte správné svaly. Zkuste si, že když zatnete pouze bříško či hýždě, nedojde ke stažení v pochvě. Při zatínání svalů pánevního dna nechte svaly břišní i hýžďové a vnitřní strany stehen uvolněné a stáhněte pouze svaly pánevního dna dokud neucítíte prstencový tlak. Po celou dobu udržujte přirozený rytmus dechu, tj. nezadržujte dech.
Ako rozoznať a použiť tie správne vnútorné svaly pošvy –
Nácvik pred samotným cvičením:
Posilňovanie pošvových svalov spočíva v opakovanom zatínanie svalstva spodného dna panvového. Pre začiatok je vhodné trénovať pri "malej potrebe" na toalete a zadržiavať močenie na niekoľko sekúnd. Chce to trochu sústredenia, pretože aby sa ovládal iba ten správny sval, nesmie sa zadržiavať dych ani do procesu zapájať vonkajšou svaly panvovej oblasti bruško, zadok, proste nič navyše ... Je to jednoduché, chce to len cvik.
Akonáhle ste našla a začala ovládať tie pravé svaly vnútri máte vyhraté! Teraz už len stačí je najlepšie každý deň 2x až 3x precvičiť. Jedná sa o malé svaly, s ktorými je potrebné zaobchádzať a hýbať jemne. Určite je rovnako dôležitá fáza uvoľnenia ako stiahnutie.
Prečo sa mám zaoberať posilňovaním svalov panvového dna?
Môže pomôcť s problémom inkontinencie (nekontrolovaný úniku moču) a slúži ako prevencia tejto nepríjemnosti prispieva ku skvalitneniu sexuálnych prežitkov, pomáha pri nemožnosti dosiahnuť orgazmus posilnenej svalstvo napomáha kontrole nad držaním tela a vzhľadom bruška menštruačný kalíšok drží v správnej polohe vďaka svalom panvového dna - ak preteká, problém je často práve v ochabnutých svaloch.
Cvik na posilnenie
Môžete cvičiť v ľahu na chrbte s pokrčenými nohami, chodidlá v úrovni panvy alebo môžete aj v stoji.
Najlepšie je v ľahu a nohy položiť na stoličku v kolenách do pravého uhla.
Priebeh cvičenia:
Sťah najprv udržte po dobu troch sekúnd, následne tri sekundy uvoľnenia. Postupne môžete navyšovať až na 10 sekúnd.
1.) Nádych nosom. Zatiahnutie panvového dna. Podsadenie panvy smerom dopredu.
2.) Výdych otvorenými ústami (najlepšie čo najviac uvoľniť spodnú čeľusť a bradu pri výdychu). Panvové dno sa uvoľní. Výrazný pohyb panvy dozadu.
3.) Takto pohybujeme a dýchame až cítime teplo / energiu v panvici.
4.) Po každom cvičení sa vždy relaxuje minimálne 10 minút. Pri relaxácii sú nohy roztvorené, kolená od seba a vydychuje sa zhlboka do panvového dna a do spodnej časti bruška, aby sa všetko uvoľnilo.
Tip: Môžete tiež toto cvičenie spojiť s dychom, pri nádychu vťahujte svaly dovnútra a panva sa podsazuje a pri výdychu povoľte a uvoľnite a panva ide smerom dozadu.
Ak si nie ste istá, či posilňujete tie správne jemné svaly vnútri pošvy doporučujeme rýchlu kontrolu stavu v priebehu posilňovaní. Umiestnite jednu ruku pod zadok a druhú položte na brucho. Ak cítite kontrakcie z jednej či druhej strany, je to znamenie, že sa nesústredíte na tie správne miesta. Ak chcete cvik vykonávať naozaj dobre, ľahnite si na chrbát a nohy položte na stoličku tak, aby vaše boky a kolená zvierali pravý uhol. V tejto polohe bude pre telo ťažšie kompenzovať činnosť svalov panvového dna prác zadku a stehien.
Upozornenie:
Veľmi často sú s posilňovaním panvového dna spomínané tzv. Kegelove cviky. Samotné cviky sú v poriadku, ale zvyčajne sú vykonávané nesprávne. V návode totiž nie sú uvedené zásadné informácie. Teda berte prosím na vedomie:
U posilňovanie panvového dna je rovnako dôležité uvoľnenie ako napnutie svalu. Jedná sa o jemné svaly, je potrebné cvičiť jemne a vedome.
Ľahko môže dôjsť k pretrénovania. Je nutná koncentrácia a uvoľnené dýchanie. Určite nemožno odporučiť vykonávať cvičenia v električke a pod., Ako je často doporučované.
Dôležitá je kvalita, nie počet opakovaní.
Zanechat komentář