Návod, jak kalíšek používat

Jak se menstruační kalíšek používá? 

Návod k použití menstruačního kalíšku Lunacup

-----------

Klíčová slova: použití menstruačního kalíšku, zavedení kalíšku, vyndání kalíšku, sterilizace

Jak se dále ptáte:

Co mám udělat před prvním použití menstruačního kalíšku?

Jak mám vložit menstruační kalíšek?

Jak mám kalíšek vyndat/vyjmout?

Co mám dělat po skončení menstruace?

Jak se mám o kalíšek starat?


Jak často se má menstruační kalíšek měnit?

Výhodou menstruačního kalíšku je, že ho na rozdíl od vložek a tamponů měnit nemusíš. Stačí jej vylít, omýt a znovu zavést.

Během dnů, kdy máš slabší menstruaci, ti stačí kalíšek vyprázdnit po 8 až 12 hodinách. Při silné menstruaci se připrav na výměnu kalíšku po 3 až 6 hodinách. Podle zkušeností žen, které už menstruační kalíšek vyzkoušely před tebou, vydrží kalíšek 2–3x déle než tampon.

Ať už bude menstruace jakkoliv silná, vždy kalíšek z hygienických důvodů vyprázdni a umyj každých 12 hodin. 

------------

Klíčová slova: výměna kalíšku

Jak se dále ptáte:

Jak dlouho kalíšek vydrží?

Vydrží kalíšek déle než tampon?

Po kolika hodinách musím kalíšek vylít?


Jak si výrazně usnadnit vložení a vyjmutí menstruačního kalíšku? 

Při každém zavádění a vyjímání kalíšku je vhodné pracovat se svaly pochvy (pánevního dna) a celou manipulaci s kalíškem si tak velmi usnadnit!

Jak postupovat – vložení kalíšku:

Složený kalíšek vložíš do pochvy, tak hluboko jak je ti to pohodlné (za použití palce a ukazováčku, kterými složený kalíšek svíráš). Nesnaž se kalíšek vložit do pochvy celý. Část kalíšku zůstane stále mimo pochvu. Obvykle přibližně polovina. Teď už jen ukazováčkem tisk na úplný spodek kalíšku, aby si kalíšek zasunula celý do pochvy. Nyní přijde na řadu použití svalů pochvy. Při tlačení ukazováčkem na kalíšek použij svaly pochvy a kalíšek jimi vtahuj dovnitř. Pokračuj dokud kalíšek nebude celý uvnitř vč. stopky. Následně doporučuji v místě, kde byl kalíšek prohnutý při složení, strčit ukazováček a nahmatat, zda se plně rozvinul. Kdyby se úplně nerozvinul, byl by v tomto místě stále prohnutý dovnitř a snadno to znáš. Nemusíš tak obkružovat celý kalíšek ke kontrole, zda se celý rozvinul a vytvořil podtlak.

Pomůcka/trénink: napodob ústy sání vzduchu brčkem a vtahuj vzduch jakoby z podbřišku nahoru do plic. V tu chvíli bezděčně použiješ i správné stažení svalů pánevního dna a pochvy.

Jak postupovat - vyjmutí kalíšku:

Zatlačíš svaly pochvy (pánevního dna) opačným směrem, kalíšek budeš vypuzovat a vytlačíš ho ven z pochvy tak, že spodek kalíšku dívá ven. V té chvíli spodek kalíšku silně zmáčkni (palcem a ukazováčkem) a zrušíš tak podtlak a držíc ho za spodek ho vybereš. Kdyby to šlo horší, použij dále poševní svaly nebo mírné pohyby do stran (kývání).

Při tomto způsobu pro kalíšek nesaháš dovnitř pochvy a nepoužíváš stopku kalíšku. Kalíšek jen uchopíš za jeho spodek, jakmile ho stahy poševního svalstva vypudíš ven. Je možné jej takto vytisknout celý (bez předchozího zrušení podtlaku), ale to by se vylil. Proto stačí vytisknout cca 1/3, aby zíral spodek kalíšku ven.

Pomůcka: Při vytlačování kalíšku používáš svaly podobným způsobem jako při tlačení při porodu.

Jak se snadno naučit ovládat svaly pánevního dna?

Nejprve si otestuj, jak si na tom:

Test je vcelku jednoduchý: vlož si do vagíny prst (ukazováček či prostředníček) a stáhni svalstvo tak, jako kdybys chtěla zadržet moč na záchodě. Pokud na prstu ucítíš prstencový tlak, je vše v pořádku. Ať jen mírný nebo žádný, začni cvičit a po týdnu zkontroluj, jak jsi svaly posílila.

Test jaké svaly zatínáš:

Nejprve se potřebuješ naučit zatínat ty správné svaly – tj. pouze svaly pánevního dna.

Při tomto testu si také vyzkoušej, zda zatínáš správné svaly. Zkus si, že když zatneš jen bříško či zadek, nedojde ke stažení v pochvě. Při zatínání svalů pánevního dna nech svaly břišní i hýžďové a vnitřní strany stehen uvolněné a stáhni pouze svaly pánevního dna dokud neucítíš prstencový tlak. Po celou dobu udržuj přirozený rytmus dechu, tj. nezadržuj dech.

Jak rozeznat a použít ty správné vnitřní svaly pochvy?

Nácvik před samotným cvičením:

Posilování poševních svalů spočívá v opakovaném zatínání svalstva spodního pánevního dna. Pro začátek je vhodné trénovat při „malé potřebě“ na toaletě a zadržovat močení na několik vteřin. Chce to trochu soustředění, protože aby se ovládal pouze ten správný sval, nesmí se zadržovat dech ani do procesu zapojovat vnější svaly pánevní oblasti bříško, hýždě, prostě nic navíc… Je to jednoduché, chce to jen cvik.

Jakmile jsi našla a začala ovládat ty pravé svaly uvnitř máš vyhráno! Teď už jen stačí je nejlépe každý den 2x až 3x procvičit. Jedná se o malé svaly, se kterými je třeba zacházet a hýbat jemně. Určitě je stejně důležitá fáze uvolnění jako stažení.

Posilování

Proč se mám zabývat posilováním svalů pánevního dna?

- může pomoci s problémem inkontinence (nekontrolovaný úniku moči) a slouží jako prevence této nepříjemnosti

- přispívá ke zkvalitnění sexuálních zážitků, pomáhá při nemožnosti dosáhnout orgasmu.

Cvik na posílení

Můžeš cvičit vleže na zádech s pokrčenýma nohama, chodidla v úrovni pánve nebo můžeš i ve stoje.

Nejlépe je vleže a nohy položit na židli v kolenou do pravého úhlu.

Průběh cvičení:

- Stah nejprve udrž po dobu tří vteřin, následně tři sekundy uvolnění. Postupně můžeš navyšovat až na 10 vteřin.

- Nádech nosem. Zatažení pánevního dna. Podsazení pánve směrem dopředu.

- Výdech otevřenými ústy (nejlépe co nejvíce uvolnit spodní čelist a bradu při výdechu). Pánevní dno se uvolní. Výrazný pohyb pánve dozadu.

- Takto pohybujeme a dýcháme až cítíme teplo/energii v pánvi.

Po každém cvičení se vždy relaxuje minimálně 10 minut. Při relaxaci jsou nohy rozevřené, kolena od sebe a vydechuje se zhluboka do pánevního dna a do spodní části bříška, aby se vše uvolnilo.

Tip: Můžeš také toto cvičení spojit s dechem, při nádechu vtahujte svaly dovnitř a pánev se pod sazuje a při výdechu povolte a uvolněte a pánev jde směrem dozadu.

----------------

Klíčová slova: svaly pánevního dna, vložení kalíšku, vyjmutí kalíšku

Jak se dále ptáte: Jak zpevnit svaly pánevního dna?


Man kann den Kelch nicht erreichen

Wenn der Becher zu tief ist und du Schwierigkeiten hast, ihn zu erreichen, befolge diese Ratschläge:

1) Entspanne dich. Um den Becher zu entfernen, musst du dich entspannen, sonst sind deine Vaginalmuskeln angespannt, die den Becher umklammern. Um dich zu entspannen, lege dich für eine Weile hin oder atme mehrmals tief ein und aus. Es gibt keinen Grund zur Eile, es besteht keine Gefahr.

2) Verwende die Hockposition - sie verkürzt die Vagina und du kannst den Becher leichter erreichen.

3) Durch das Drücken der Vaginalmuskeln (wie beim Drücken auf der Toilette bei großem Bedarf) kannst du den Becher nach unten schieben. Führe das Drücken als Reihe von langsamen, leichten Drücken nach unten durch. Hör nicht auf, leicht nach unten zu drücken, und nach 5-8 leichten Drücken wird der Becher tiefer rutschen. Wie man die Beckenbodenmuskulatur richtig trainiert, kannst du auch in unserem Ratgeber lesen.

------------

Schlüsselwörter: Becherplatzierung, tiefer Becher, kann den Becher nicht erreichen

Weitere Fragen:

Wie entferne ich den Becher?

Was soll ich tun, wenn ich den Becher nicht entfernen kann?

Was soll ich tun, wenn ich den Becherstiel nicht erreichen und ihn nicht entfernen kann?


Der Becher rutscht, man kann ihn nicht greifen

1) Zerstöre zuerst den Unterdruck. Dies kann entweder durch Drücken des Bodens des Bechers oder durch Einführen des Fingers von der Seite des eingeführten Bechers und Drücken des Bechers nach innen erfolgen. Wenn der Becher immer noch fest hält, müssen Sie Ihren Finger bis zum oberen Rand einführen und hier drücken.

2) Versuchen Sie nicht, den Becher senkrecht nach unten zu ziehen, verwenden Sie eine wackelige Methode von Seite zu Seite.

LUNACUP menstruační kalíšek vyndání

3) Wenn der Becher rutscht und nicht gegriffen werden kann (zum Beispiel im Falle eines verkürzten Stiels oder eines umgekehrten eingeführten Bechers), greifen Sie den Becher mit Toilettenpapier, auf dem er nicht rutschen wird.

-------------

Schlüsselwörter: Becherbefestigung, Becherentfernung

Wie Sie weiter fragen:

Wie entferne ich den Becher?

Was tun, wenn der Becher rutscht und nicht entfernt werden kann?

Wie kann das Entfernen des Bechers vereinfacht werden?


Anweisungen zum Kürzen der Stoppuhr

Der Stiel des LUNACUP ist absichtlich sehr fein und flexibel gestaltet, also beeilen Sie sich nicht mit dem Kürzen und stellen Sie sicher, dass Sie den Becher nicht tiefer in die Vagina einführen können.

Der Stiel stört nur, wenn er aus der Vagina herausragt oder ganz am Rand ist. Der Stiel muss vollständig in der Vagina sein, nachdem der Becher eingeführt wurde. Ein Becher ohne Stiel kann schwer zu entfernen sein. Drehen Sie daher den Becher vor dem eigentlichen Kürzen des Stiels um und führen Sie ihn so ein. Sie werden feststellen, ob Sie den Becher ohne Stiel verwenden können, ob Sie ihn bequem erreichen können und ob dies Ihr Problem mit dem Stiel löst.

Kürzen Sie den Stiel mit einer Pediküreschere. Kürzen Sie ihn zunächst um ½ und probieren Sie es aus, dann kürzen Sie gegebenenfalls den gesamten Stiel. Wenn der Becher immer noch zu groß ist und Sie eine größere Größe haben, verwenden Sie einen kleineren Becher.

Achtung! Der Stiel des evolution Bechers wird nicht gekürzt, sondern nach innen geschoben. Wenn er abgeschnitten würde, würde der evolution Becher seine Funktion verlieren.

------------

Schlüsselwörter: Stiel kürzen, Stiel

Weitere Fragen:

Kann ich den Stiel des Bechers kürzen?

Wie soll ich den Stiel des Bechers kürzen?

Kann ich den Stiel des Bechers abschneiden?


Verwendung des Bechers bei Entzündungen

Wenn du häufig gynäkologische Entzündungen hast, kann eine Menstruationstasse diese Probleme normalerweise beseitigen oder lindern.

Einige Frauen verwenden die Menstruationstasse auch außerhalb der Menstruation im Schwimmbad, um zusätzlichen Schutz für die Vagina und ihre Umgebung zu bieten.

Wir empfehlen jedoch nicht, die Menstruationstasse während einer Entzündung zu verwenden, folge immer dem Rat deines Arztes. Wenn du die Menstruationstasse während einer Entzündung einführst, empfehlen wir, sie danach gründlich zu sterilisieren oder gegebenenfalls eine neue zu kaufen.

---------

Schlüsselwörter: Entzündung bei Menstruationstasse

Weitere Fragen, die Sie stellen:

Kann ich die Menstruationstasse bei einer Entzündung verwenden?

Hilft die Menstruationstasse bei gynäkologischen Entzündungen?


Der Fuß ragt heraus / der Kelch passt nicht ganz hinein

Fühlen Sie gründlich mit Ihrem Finger in die Scheide, um ein Bild von ihrer Form, Tiefe und Position des Gebärmutterhalses zu bekommen.

Wenn der Stiel herausragt und stört, können Sie ihn entweder kürzen oder Sie können die Menstruationstasse vor dem Einführen umdrehen (der Stiel ist im Inneren der Tasse) und sie dann einführen.

Wann den Stiel kürzen 

  • Wenn Ihre Scheide kurz ist und die Tasse nicht hineinpasst und der Stiel herausragt.
  • Bei einem niedrigen Gebärmutterhals (die Tasse muss so eingeführt werden, dass der Hals im Inneren der Tasse ist und der Rand der Tasse auf dem Hals aufgesetzt ist).

Wenn Ihr Gebärmutterhals niedriger als 5 cm ist, müssen Sie eine Tasse kleiner als 5 cm kaufen.

Lesen Sie in unserem Ratgeber, wie Sie den Stiel kürzen können.

------------

Schlüsselwörter: Stiel, Stielkürzung

Weitere Fragen:

Was soll ich tun, wenn mich der Stiel der Tasse stört?

Kann ich den Stiel der Tasse kürzen?

Wann sollte der Stiel der Tasse abgeschnitten werden?

Wie kann ich die Tasse einführen?