Děložní čípek
Děložní čípek
Děložní čípek ( děložní hrdlo) je nejspodnější část dělohy a spojuje dělohu a pochvu.
Produkuje hlen, který mění konzistenci během menstruačního cyklu. Například během ovulace je řidší a umožní spermiím průnik do dělohy. Během těhotenství se na děložním čípku utvoří hlenová zátka, která je vidět už během prvních týdnů těhotenství a zajišťuje, aby miminko zůstalo v děloze.
Děložním čípkem prochází kanálek, který je běžně velmi úzký. Sliznice, která vystýlá děložní čípek se neodlučuje během menstruačního cyklu, jako je tomu u děložní sliznice. Nachází se na ní podélné slizniční řasy, které do sebe zapadají a otvor dokonale uzavírají. Tato sliznice se nazývá endocervix a spolehlivě zabraňuje průniku nečistot a patogenů do dělohy, vejcovodů a břišní dutiny. Během menstruace se děložní čípek trochu pootevře, aby umožnil průchod krve z dělohy do pochvy ne v opačném směru. Takže není možné, aby krev z kalíšku natekla zpět do dělohy, ani při provádění stojky nebo při spánku.
Jak najít děložní čípek?
Děložní čípek se obvykle nachází 7,5 – 12 cm uvnitř pochvy. Je vypouklý, kruhovitý, ve středu s malou dírkou. U žen, které rodily se dírka mění na čárku (viz obrázek). Kromě konzistence hlenu může během cyklu měnit i svoji pozici.
Nahoře děložní čípek ženy, která ještě nerodila.
Dole děložní čípek ženy po porodu.
Předtím, než si budeš chtít nahmatat a změřit, jak hluboko máš děložní čípek, si důkladně umyj ruce. Nepoužívejt předtím krém na ruce ani jiné kosmetické přípravky, které nejsou určené přímo pro intimní partie.
Čípek můžeš zkusit nahmatat v jakékoliv pozici. Nejlepší je pozice v sedě (posaď se například na kraj postele) nebo v podřepu. Zaveď svůj nejdelší prst (prostředníček nebo ukazováček nejčastěji) do pochvy – podle fáze cyklu více či méně hluboko – až ucítíš vypouklé kruhovité rozšíření ve středu s dírkou. Někdo to přirovnává tvaru koblížku s dírkou uprostřed pro lepší představu. Během ovulace je čípek obvykle výše a je měkčí, a naopak v neplodné dny a během menstruace je čípek níže a je tvrdší.
K čemu je dobré vědět, kde máme čípek?
Žena by měla znát svojí anatomii. Pomocí čípku může žena zjišťovat například své plodné a neplodné dny. Velmi důležitý je to také během těhotenství, protože pokud dojde k poklesu čípku nebo uvolnění zátky, může dojít k předčasnému porodu. Samozřejmě také k určení správného menstruačního kalíšku.
V neposlední řadě je důležité dodržovat pravidelné preventivní kontroly u gynekologa, který čípek zkontroluje a udělá z něj preventivní stěry, neboť rakovina děložního čípku je druhou nejčastější rakovinou u žen. Proto pokud si všimneš změn na děložní čípku, nebo začneš mít krvavé výtoky, krvácení po sexu nebo bolesti v podbřišku, nepodceňuj to a vyhledej svého gynekologa.
Informace čerpány z:
https://www.webmd.com
https://cs.wikipedia.org
https://www.wikihow.cz
https://www.loono.cz
http://uporodnibaby.blogspot.com
Leave a comment